Irena Křivánková - Album

11. 9. - 2. 10. 2020

Irena Křivánková – Album

Irena Křivánková je česká malířka, vystudovaná na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně v ateliéru dnes již legendárního Jiřího Načeradského, významného představitele české figurativní malby 2. poloviny 20. století. Studium bývá pro mnoho malířů a malířek směrodatným faktorem, zejména když se setkají s výraznou pedagogickou osobností, kterou Načeradský rozhodně byl. Někdy bývá pedagogický dopad na žáka natolik silný, že se rozvíjející umělecká osobnost deformuje a umře ve svém epigonství. Ne tak v případě Ireny Křivánkové, která se svými cyklickými útěky do světa svébytné, osobité abstrakce dokázala oprostit od vlivu svého učitele, ale zároveň ve svých figurativních obrazech uchovává jistou tradici české malířské grotesky jejímž představitelem Načeradský bezpochyby byl. Úspěšné vymezení je ostatně slibným předpokladem pro každý fenomén, v tomto případě malířský…

Album je název této výstavy, který nebyl zvolen malířkou náhodou. Prohlížením starých fotografií z dětství si malířka evokuje vzpomínky, mnohdy výrazné, které škádlí mysl a nutí senzitivní uměleckou osobnost se expresivně vyjádřit. Je v tom i osobní citová archeologie, hledající příčiny emočních stavů současných. Křivánková tak činí bravurním sebevědomým malířským přednesem, klade důraz na kresbu, barvu a strukturu malby, se kterou nakládá mnohdy až s informální materiálností. Nosným prvkem malby Křivánkové je precizní kresba, která zde působí jako pevná kostra obrazu. Barevnost je strohá, redukovaná na odstíny černé, bílé a červené, cílem malířky je zachytit intenzitu citu, dětství jako by znovu prožívala.

Důležitým atributem její malby, téměř lovebrandem jsou malí psíci, buldočci, které zachycuje s dětskou rozverností a nadšením dětské psýché pro drobnou živou bytost. Buldočci skotačí, tančí, jsou to barevné energetické šrapnely plné citu, které na plátně s bujarým jásotem explodují a zasypávají diváka střepinami dětského štěstí a krásně stráveného času bez starostí. Irena Křivánková tak v těchto obrazech zachycuje svět dětské spokojenosti a činí tak s přesvědčivým malířským přednesem plným citu a nadšení.

Jan Melena