Pavel Forman - Bad Boy Story

23. 2. - 21. 3. 2015 Galerie Peron 

Bald im Wald I., 2015, 140 x 160 cm

Pavel Forman : Bad boy story
(Caravaggio z Bruntálu)

Touto dobou probíhá v pařížské galerii Petit Palais výstava barokních mistrů z okruhu malíře Caravaggia nazvaná „spodina baroka“. S trochou nadsázky lze říci, že bruntálský malíř Pavel Forman (1977) je jejich dědicem, který současným jazykem podává svědectví o společnosti, která se za tu dobu ve své podstatě zas až tolik nezměnila.

Formanovo vidění světa je dramaticky barokní , jeho výjevy jsou teatrální, dynamické, mají kontrastní nasvícení a hlubohou perspektivu – to vše přetavené streetartovou estetikou, která se potkává s komiksovým principem nadsázky.

S Carravagiem a jeho souputníky je ale Forman spřízněn především obsahem svých maleb: Jestliže oni čerpali inspiraci v římských krčmách a mezi pouličními donnami, Forman nachází svá témata v nočních barech, hernách či v béčkových filmech a pokleslých hororech. Zatímco Caravaggio a jeho tovaryši s úsměškem ukazovali církvi zdvižený prostředníček, když jako modely pro světce používali prostitutky, žebráky a opilce, Forman s rozkoší znesvěcuje jeden z nedotknutelných symbolů naší doby – nevinné dětství.

V sérii maleb, která vznikla během jeho pobytu a po návratu ze Spojených států, kde působil jako hostující profesor na výtvarných školách, navazuje na svoji starší Pietu s umučeným Kristem na klíně, který měl „svatouškovskou“ Formanovu tvář, či na Madonu chovající v náručí rohaté jezulátko.

Domácí mazlíčci se na Formanových plátnech mění v krvelačné bestie, které cení tesáky za babiččinými krajkovými záclonami, rozkošná děťátka mají odhodlané grimasy „malých vrahů“ jak z Bradburyho stejnojmenné povídky a za olysalými egyptskými kočkami už číhá jejich budoucí podoba – lebka. Z pohádek na dobrou noc se stává horor, jehož hlavními hrdiny jsou barbienovské zombie a oživlé vycpané mršiny.

Celé toto panoptikum nám Forman servíruje vyostřenou optikou stroboskopu, který na zlomek vteřiny odhalí přesvícený, znepokojivě deformovaný výjev. Postavy na jeho obrazech nepózují, jsou zachyceny formou letmých momentek jako na snímcích z mejdanu, nebo naopak z reportáží po jaderném výbuchu.

Forman ostatně s fotografiemi pracuje i v samotném tvůrčím procesu, přenáší je na plátno digitální metodou a šablonami, dotváří je sprayem, protíná je razantními grafickými znaky a rámuje tapetovým rastrem . Výsledkem je ohlušující klip ve formátu 2D, který obnažuje „spodinu současnosti“ stejně nekompromisně a radikálně, jako to činili před čtyřmi sty lety Carravagio a jeho „bad boys“.

Terezie Zemánková

Malíř Pavel Forman je Bruntálský rodák, narodil se 11.11.1977. Při studiích na gymnáziu byl špatným kytaristou v heavy metalové kapele, což byla jeho první kulturní aktivita. Následoval almanach poezie, vydaný s přáteli v roce 1997, tedy rok po maturitě, pod názvem Zlámrkef. Na řadu přišly první cesty stopem do Západní Evropy, Asie a severní Afriky, studium na Univerzitě Palackého v Olomouci a první výstavy. Studium bylo úspěšně ukončeno, stejně jako druhá sbírka poezie O nemocném myslivcovi, kterou vydal se Standou Tomanem v Olomouckém nakladatelství Votobia. Psal se rok 2001.

Pavel Forman se poté na několik let přestěhoval do Berlína, kde studoval novou německou literaturu a dějiny jižní Asie. Nutno říci, že neúspěšně. Byl vyhozen, ale stihl se Standou Tomanem vydat další básnickou sbírku nazvanou O nemocném srdečkovi. Krátce na to byl přijat na prestižní Univerzitu umění v Berlíně, kterou roku 2006 dokončil. To už měl za sebou účast na několika mezinárodních výstavách, zastoupení v české a slovenské Národní galerii a v Moskevském centru současného umění.

Cesty páně ho zavedly nazpět do Olomouce a do Bruntálu, kde si s kamarádem otevřel několik podniků, ve kterých si myslel, že zužitkuje své gastronomické zkušenosti, které nasbíral během studií v Berlíně. Studia si platil mícháním drinků v berlínských nočních podnicích. Poté, co s přítelem prodělal málem i kalhoty, se začal věnovat výtvarnému umění naplno.

Dostal několik stipendií (v Dánsku, Holandsku, Čechách, USA a v Litvě), vystavuje v Evropě a Spojených Státech, je zastoupen ve významných veřejných a soukromých sbírkách. Na 15. Bienále de Cerveira v Portugalsku získal v roce 2010 cenu pro mladého umělce do 35 let, pokračoval na Moskevském bienále mladého umění o rok později, nebo na přehlídce Art-o-thlon v Litevském Vilniusu.

Pavel Forman dnes žije jako hostující profesor v USA a občas ve svém milovaném Bruntále, kde se bude angažovat v nově otevřené galerii Freud&Thal. V našem regionu mu právě končí výstava Společné příběhy (s Jindřichem Štreitem) v Opavském Domě umění, začátkem roku vystavoval v galerii Dole (Fiducia) v Ostravě s Davidem Jedličkou a s bruntálským týmem je spoluautorem výstavy Freudenthal Show v nových prostorech Freud&Thal galerie v Bruntále.

PAVEL FORMAN – Curriculum Vitae
Personal information
Born: 11.11.1977 in Czech Republic
 
Studies
2010 - 2013 - PhD Prgramme at Palacky University, Czech Republic.
Painting in its Contexts and its Position in Contemporary System of Art

2011 – National College of Art and Design, Dublin, Ireland
Theoretical research, Academical Exchange Programm for Postgraduates

2003 - 2006 - Berlin Art University, Faculty of Fine Arts, Institute for art in context, Germany
Master degree: Public and re-public site specific pop-painting

2002 - 2003 - Humboldt University Berlin, New German Literature, Germany

1997  -2001 – Palacky Univerzity, Faculty of Education, Fine Art and Education, Czech Republic
Master degree: Songs about the land of sun – Multimedia Approaches in Art and Art Education.
 
Stipends, Prizes
2011 – Ireland - National College of Art and Design, Dublin, Stipend for postgraduate research
2010 – Danemark - DIVA – Danish International Visiting Artists ExchangeProgram, Stipend, Skaerbaek
2009 – Portugal - Award for Young Artist at the XV.Bienal de Cerveira, (No Return Project)
2009 – Netherlands - Id11 – Artist in Residence, Delft
2009 – Lithuania - Art-o-thlon, Artist in Residence – The European Capital of Culture, Vilnius
2009 – Lithuania – International Art Award – Europas Parkas, Lith. TV (with Die-Kitsch-En Group)
2007 – Czech Republic – Dul Michal – Stipend for Young Czech Artists – Deparment of Culture, Ostrava
 
Poetry
The Land of Granit Crosses - Almanack of the moravian poetry,UJEP Publishing, 2012
Of the Sick Heart (with Standa Toman), Votobia publishing Olomouc, 2004
Of the Sick Hunter (with Standa Toman), Votobia publishing Olomouc, 2001
Zlamrkef, Oku publishing Bruntal, 1997
 
Selected exhibitions
2013
Common Stories – Pavel Forman and Jindrich Streit, House of Art, Opava (CZE), Paintings – Pavel Forman and David Jedlicka, Dole Gallery (Fiducia), Ostrava (CZE), Freudenthal Show, Freud&Thal Gallery, Bruntal (CZE), Trust your Art Dealer, Aero Gallery, Prague (CZE)

2012
From Titian to Warhol, Museum of Art, Olomouc (CZE), Olomoucký hattrick, Museum of Contemporary Art, Opole (PL), Useful symbiosis, Owensboro Museum of Art, (USA), Rezervace pro Jitku (with Dana Mikulaskova), Museum of Bruntál (CZE), Friendly Meeting, Patro Gallery, Olomouc, (CZE)

2011
Identita reality, Muzeum of Šterberk, (CZE), 17th Bienal de Cerveira, Guest of honour (PORT)

2010
Identita Reality (with J. Štreit), U rytire Gallery, Liberec (CZE), II. Moscow International Biennale of Young Art - Que Vive?, Moscow (RUS), 1.Ruhrbiennale, The German Bienale of Contemporary Art (GER), Pavel Forman in Library, Skaerbaek (DK), Surova forma (with J.Surůvka), Reduta – Czech National Theatre, Brno, (CZE)

2009
Watch out, Academy gallery, Vilnius, (LIT), Artweek – International symposium of Arti in Public Space, Aabenraa, (DK), Art-o-thlon project, (witth Die-Kitsch-En Group), Vilnius, (LIT), Pavel Forman and Artisttalk, New poptahof, Delft, (NL), Ontspoordfestival, Delft (NL), 16th Bienal de Cerveira – Portugal Bienal for Contemporary Arts (PORT), CrissCross – Young Czech Painting - Wannieck Gallery, Brno (CZE), No-return – Pavel and Karel Forman, Dolmen Gallery, Brno, (CZE), Pavel Forman with grandpa Karel - Caesar gallery, Olomouc (CZE), Pavel Forman – Paintings - V kapli gallery, Bruntal (CZE)

2008
Identita reality (with J. Štreit) Mesicvedne gallery, Ceske Budejovice (CZE), Identita reality (with J. Štreit), Castle of Slezské Rudoltice (CZE)

2007
Contemporary Painting – Hunchentoot Gallery, Berlin (GER), Pavel Forman – Harddecore, JamaX gallery, Ostrava (CZE), Pavel Forman - Hunchentoot Gallery, Berlin (GER), Berliner Kunstsalon, Berlin (GER), Identita reality (with J.Štreit) Bruntal Museum, (CZE), Nase obrazy – (with David Jedlicka), Sternberk Gallery, (CZE)

2006
Fremdkörper - Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Berlin (GER), 6.6.6. – ich-lieber-liner, Caesar Gallery, Olomouc (CZE), Pavel Forman – Malerei, Kunstblick Gallery, Berlin (GER)

2005
Art Stays – International Exhibition of Art in Public Space, Ptuj (SLOV), Volksgesicht und Menschenbild, Museum of the European Cultures, Berlin (GER), International Biennale for Contemporary Arts, Czech National Gallery, Prague (CZE), Tugo Telo, Museum of the City Skopje, Skopje (MAC), Votrelec, Synagoga - Centre for contemporary arts, Trnava (SK)

2004
Cizi tela, NoD Gallery, Prag (CZE), Svetimas Kunas, Intro Gallery, Vilnius (LIT), Alien Body or Confrontation, International Centre for Contemporary Arts, Moscow (RUS)

Pavel Forman a kurátorka výstavy Terezie Zemánková